Department of Computer Science and Engineering

Staff Achievements

Higher Percentage in University Examination(Above 90 Percentage):
# Name of the Faculty Member Subject name Year/Sem
1 M.Markco CS2401 Computer Graphics IV CSE A-ODD
2 P.Anandraj CS2402 Mobile & Pervasive computing IV CSE A- ODD
3 Sudhir shenai CS2034 TCP/IP design & Implementation IV CSE A- ODD
4 R.Sindoori CS2041 C# & .Net IV CSE A- ODD
5 G.Arulselvan CS2304 System software III CSE B-ODD
6 E.Elakkiya CS6301 Programming & Data structure II II CSE A-ODD
7 K.Balasubramanian CS6302 Database Management systems II CSE A-ODD
8 K. Balasubramanian IT2042- Information Security IV CSE A-EVEN
9 G.Arul selvan IT2403- Software Project Management IV CSE B-EVEN
10 R.Manivannan IT2042- Information Security IV CSE B-EVEN
11 T.Ganesan IT2403-Software Project Management IV CSE A-EVEN SEM
12 SudhirShenai CS 2351 Artificial Intelligence III CSE A-EVEN
13 P. Anandraj CS 2353 Object Oriented Analysis and Design III CSE A-EVEN
14 S.Praveenkumar CS 2354 Advanced Computer Architecture III CSE A-EVEN
15 A.Baskar IT 2353 Web Technology III CSE A-EVEN
16 R.G.Gokila CS 2353 Object Oriented Analysis and Design III CSE B-EVEN
17 S.Praveenkumar CS 2354 Advanced Computer Architecture II CSE A-EVEN
18 V.Akila CS6402 Design and Analysis of Algorithms II CSE A-EVEN
19 T.Sowkarthika CS6551 Computer Networks II CSE A-EVEN
20 E.Elakiya CS6401 Operating Systems II CSE A-EVEN
21 P.Vennila CS6403 Software Engineering II CSE A-EVEN
Higher Percentage in University Examination(Above 90 Percentage):
# Name of the Faculty Member Subject name Year/Sem
1 E.Elakiya CS2201 Data structures II CSE A-ODD
2 G. Arulselvan CS 2304 System Software III CSE A-ODD
3 S. Aravindan CS 2305 Programming Paradigms III CSE A -ODD
4 S. Praveenkumar CS 2307 Networks Laboratory III CSE A -ODD
5 T. Ganesan CS1310 Object Oriented Analysis and Design IV CSE A-ODD
6 S. Lavanya CS1005 Unix Internals IV CSE A-ODD
7 A. Baskar IT1402 Middleware Technologies IV CSE B-EVEN
8 S. Aravindan CS1005 Unix Internals IV CSE B -EVEN
9 E.Vijayavani IT 1403 Mobile Computing IV CSE A-EVEN
10 N.Murali CS 1023 Software Quality Management IV CSE A-EVEN
11 K. Balasubramanian CS 1451 Network Protocols IV CSE A-EVEN
12 E.Vijayavani IT 1403 Mobile Computing IV CSE B-EVEN
13 K.Balasubramanian CS 1451 Network Protocols IV CSE B EVEN
14 SudhirShenai CS 2351 Artificial Intelligence III CSE A-EVEN
15 T. Sowkarthika CS 2352 Principles of Compiler Design III CSE A-EVEN
16 P. Anandraj CS 2353 Object Oriented Analysis and Design III CSE A-EVEN
17 T. Ganesan CS 2354 Advanced Computer Architecture III CSE A-EVEN
18 P. Anandraj CS 2353 Object Oriented Analysis and Design III CSE B-EVEN
19 S. Praveenkumar CS2253 Computer Organization and Architecture II CSE A-EVEN
20 K. Parkavi CS2255 Database Management Systems II CSE A-EVEN
21 K. Parkavi CS2255 DatabaseManagement Systems II CSE B-EVEN
Higher Percentage in University Examination(Above 90 Percentage):
# Name of the Faculty Member Subject name Year/Sem
1 J.Sindhudevi CS1404 Internet Computing IV CSE A-ODD
2 P.Anandraj CS1310 Object Oriented Analysis and Design IV CSE A-ODD
3 N.Murali IT1402 Middleware Technologies IV CSE A-ODD
4 P.Swarnalatha MG1301 Total Quality Management IV CSE A-ODD
5 R.Sitrarasu CS1005 Unix Internals IV CSE A-ODD
6 K.Balasubramanian CS1011 Data Warehousing and Mining IV CSE A-ODD
7 S.Manikandan CS1404 Internet Computing IV CSE B ODD
8 P.Vijayalakshmi CS1310 Object Oriented Analysis and Design IV CSE B ODD
9 A.Baskar IT1402 Middleware Technologies IV CSE B ODD
10 N.Murali CS1005 Unix Internals IV CSE B ODD
11 M.Markco CS1011 Data Warehousing and Mining IV CSE B ODD
12 R. Manivannan CS1304 System Software III CSE A ODD
13 T.Sowkarthika CS2203 Object oriented programming II CSE A ODD
14 M..Nuthal Srinivasan CS2202 Digital Principle nd System Design II CSE B ODD
15 S.Aravindan CS1302 Computer Networks III CSE B ODD
16 K.Balasubramanian CS1451 Network Protocols IV CSE A-EVEN
17 N.Murali CS1023 Software Quality Management IV CSE B-EVEN
18 E.Vijayavani IT1403 Mobile Computing IV CSE B-EVEN

Student Achievements

# Name of the Student Year/Sem Venue Event Prize Date
1 K.Praven Kumar IV/CSE BCED PaperPresentation First 18.3.2014
2 S.Jayachitra III/CSE AVC Web Designing First 27.10.2015
3 C.S.Chandramohan III/CSE AVC Web Designing First 27.10.2015